ZA-4 / Zamak 4
Zamak 4
Zamak 4 was developed for the Asian markets to reduce the effects of die soldering while maintaining the ductility of zamak 3
Zamak 4 was developed for the Asian markets to reduce the effects of die soldering while maintaining the ductility of zamak 3. This was achieved by using half the amount of copper from the zamak 5 composition
When compared to Zamak 3, the mold sticking problem is improved and the flexibility remains unchanged. It is commonly used to produce clothing accessory such as zipper pulls and zipper sliders.
Zamak 4 Chemical Analysis
| Analysis ( %) | Zamak 4 / ZA-4 |
|---|---|
| Al | 3.9 – 4.3 |
| Cu | 0.3 – 0.5 |
| Mg | 0.03 – 0.06 |
| Pb | ≤0.003 |
| Fe | ≤0.02 |
| Cd | ≤0.002 |
| Sn | ≤0.002 |
| Si | ≤0.02 |
| Ni | ≤0.001 |
Zamak 4 General Mechanical Properties
| Mechanical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | 317 MPa |
| Yield Strength (0.2% offset) | 221—269 MPa |
| Impact Strength | 61 J (7 J aged) |
| Elongation | 7% |
| Shear Strength | 214—262 MPa |
| Compressive Yield Strength | 414—600 MPa |
| Fatigue Strength (reverse bending 5×108cycles) | 48—57 MPa |
| Hardness | 91 Brinell |
Zamak 4 General Physical Properties
| Physical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Solidification Range (melting range) | 380—386 °C |
| Density | 6.6 g/cm3 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 27.4 μm/m-°C |
| Thermal Conductivity | 108.9—113.0 W/m-K @ 100 °C |
| Electrical Conductivity | 26-27% IACS |
| Specific Heat Capacity | 418.7 J/kg-°C |
Package
| Ingot Weight | 7 – 9 kg |
| Ingot Size ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
|
Packing Weight Zinc Alloy Feet |
900 – 1200 Kg |
|
Bundle Size ( W x L x H ) Zinc Alloy Feet |
50 x 100 x 60 cm |
|
Packing Weight Euro Pallet |
1500 – 2000 Kg |
|
Pallet Size ( W x L x H ) Euro Pallet |
80 x 120 x 150 cm |
Payment
| Payment Terms |
100% TT ( 30% deposit + 70% before loading ) LC and CAD not accepted |
| Price |
LME + premium
LME Price will be confirmed after the deposit payment has been confirmed. For LME official closing price quotation , customer must send information until 2 hours ago before LME closing After LME price fix, No Change |
| Price Terms |
|
Delivery
| Origin | Turkey ( Our production ) |
| Min Order | 2 tons |
| Our Factory Location | Kocaeli / Turkey |
| Delivery Time | Depends of quantity |
| Sea Freight Ports Near Our Factory | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |



