ZnAl27Cu2 / ZA-27 / Zamak 27
Zamak 27
Zamak 27 contains 27% aluminum content and is the strongest of the Zamak series.
Zamak 27, or zinc aluminum alloy, contains significantly more aluminum than the Zamak group of alloys. The number 27 represents the approximate percentage of aluminum
It is extremely difficult to handle and has poor die filling characteristics, which can be offset by simplifying the casting design.
Zamak 27 is 40% stronger and harder than typical aluminum die cast alloys and also offers bearing properties not seen in other alloys
Zamak 27 Chemical Analysis
| Analysis ( %) | Zamak 27 / ZnAl27Cu2 |
|---|---|
| Al | 25.5 – 28.0 |
| Cu | 2.0 – 2.5 |
| Mg | 0.012 – 0.020 |
| Pb | ≤0.005 |
| Fe | ≤0.07 |
| Cd | ≤0.005 |
| Sn | ≤0.002 |
| Si | ≤0.04 |
| Ni | ≤0.001 |
Zamak 27 General Mechanical Properties
| Mechanical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | 421 MPa |
| Yield Strength | 379 MPa |
| Impact Strength | 5 J |
| Elongation % in 2 | 1 – 3 |
| Shear Strength | 325 MPa |
| Compressive Yield Strength | 385 MPa |
| Fatigue Strength (reverse bending 5×108cycles) | 145 MPa |
| Hardness | 105 – 125 Brinell |
Zamak 27 General Physical Properties
| Physical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Solidification Range (melting range) | 376 – 484 C |
| Density | 5.0 kg/dm3 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 26.0 μm/m-°C |
| Thermal Conductivity | 125.5 W/mK |
| Specific Heat Capacity | 534 J/kg-°C |
Package
| Ingot Weight | 7 – 9 kg |
| Ingot Size ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
|
Packing Weight Zinc Alloy Feet |
900 – 1200 Kg |
|
Bundle Size ( W x L x H ) Zinc Alloy Feet |
50 x 100 x 60 cm |
|
Packing Weight Euro Pallet |
1500 – 2000 Kg |
|
Pallet Size ( W x L x H ) Euro Pallet |
80 x 120 x 150 cm |
Payment
| Payment Terms |
100% TT ( 30% deposit + 70% before loading ) LC and CAD not accepted |
| Price |
LME + premium
LME Price will be confirmed after the deposit payment has been confirmed. For LME official closing price quotation , customer must send information until 2 hours ago before LME closing After LME price fix, No Change |
| Price Terms |
|
Delivery
| Origin | Turkey ( Our production ) |
| Min Order | 2 tons |
| Our Factory Location | Kocaeli / Turkey |
| Delivery Time | Depends of quantity |
| Sea Freight Ports Near Our Factory | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |



