ZA-7 / Zamak 7
Zamak 7
Zamak 7 has less magnesium than zamak 3 to increase fluidity and ductility, which is especially useful when casting thin wall components.
Zamak 7 proved casting fluidity, ductility and surface finish.
Higher fluidity is sometimes desirable especially on components with intricate detail, however it does present special casting considerations
Zamak 7 is mostly used for special hardware applications, or when castings require extra formability during subsequent assembly operations such as crimping or staking. Its higher fluidity also allows thinner walls to be cast
Zamak 7 Chemical Analysis
| Analysis ( %) | Zamak 7 / ZA-7 |
|---|---|
| Al | 3.9 – 4.3 |
| Cu | ≤ 0.1 |
| Mg | 0.01 – 0.02 |
| Pb | ≤0.003 |
| Fe | ≤0.035 |
| Cd | ≤0.002 |
| Sn | ≤0.001 |
| Si | ≤0.001 |
| Ni | 0.005 – 0.020 |
Zamak 7 General Mechanical Properties
| Mechanical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | 285 MPa |
| Yield Strength (0.2% offset) | 285 MPa |
| Impact Strength | 58.0 J |
| Elongation | 14% |
| Shear Strength | 214 MPa |
| Compressive Yield Strength | 414 MPa |
| Fatigue Strength (reverse bending 5×108cycles) | 47.0 MPa |
| Hardness | 80 Brinell |
Zamak 7 General Physical Properties
| Physical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Solidification Range (melting range) | 381—387 °C |
| Density | 6.6 g/cm3 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 27.4 μm/m-°C |
| Thermal Conductivity | 113 W/m-K |
| Electrical Resistivity | 6.4 μΩ-cm |
| Specific Heat Capacity | 419 J/kg-°C |
Package
| Ingot Weight | 7 – 9 kg |
| Ingot Size ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
|
Packing Weight Zinc Alloy Feet |
900 – 1200 Kg |
|
Bundle Size ( W x L x H ) Zinc Alloy Feet |
50 x 100 x 60 cm |
|
Packing Weight Euro Pallet |
1500 – 2000 Kg |
|
Pallet Size ( W x L x H ) Euro Pallet |
80 x 120 x 150 cm |
Payment
| Payment Terms |
100% TT ( 30% deposit + 70% before loading ) LC and CAD not accepted |
| Price |
LME + premium
LME Price will be confirmed after the deposit payment has been confirmed. For LME official closing price quotation , customer must send information until 2 hours ago before LME closing After LME price fix, No Change |
| Price Terms |
|
Delivery
| Origin | Turkey ( Our production ) |
| Min Order | 2 tons |
| Our Factory Location | Kocaeli / Turkey |
| Delivery Time | Depends of quantity |
| Sea Freight Ports Near Our Factory | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |



