ZnAl8Cu1 / ZL0810 / Zamak 8
Zamak 8
A good gravity casting alloy, Zamak 8 is rapidly growing for pressure die casting
Zamak 8 can be hot chamber die cast, with improved strength, hardness and creep properties over ZAMAK’s, with the exception of a zamak 2 alloy which is very similar in performance
Zamak 8, or zinc aluminum alloy, contains significantly more aluminum than the Zamak group of alloys. Zamak 8 contains approximately 8.4% aluminum and is the only zamak alloy that can be hot-chamber die cast, an important consideration when selecting a material for a component
Zamak 8 Chemical Analysis
| Analysis ( %) | Zamak 8 / ZnAl8Cu1 |
|---|---|
| Al | 8.2 – 8.8 |
| Cu | 0.9 – 1.3 |
| Mg | 0.02 – 0.03 |
| Pb | ≤0.005 |
| Fe | ≤0.035 |
| Cd | ≤0.005 |
| Sn | ≤0.002 |
| Si | ≤0.035 |
| Ni | ≤0.001 |
Zamak 8 General Mechanical Properties
| Mechanical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | 374 MPa |
| Yield Strength (0.2% offset) | 290 MPa |
| Impact Strength | 42 J |
| Elongation % in 2 | 6 – 10 |
| Shear Strength | 275 MPa |
| Compressive Yield Strength | 290 MPa |
| Fatigue Strength (reverse bending 5×108cycles) | 103 MPa |
| Hardness | 95 – 110 Brinell |
Zamak 8 General Physical Properties
| Physical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Solidification Range (melting range) | 375 – 404 C |
| Density | 6.3 kg/dm3 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 23.3 μm/m-°C |
| Thermal Conductivity | 114.7 W/mK |
| Specific Heat Capacity | 435 J/kg-°C |
Package
| Ingot Weight | 7 – 9 kg |
| Ingot Size ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
|
Packing Weight Zinc Alloy Feet |
900 – 1200 Kg |
|
Bundle Size ( W x L x H ) Zinc Alloy Feet |
50 x 100 x 60 cm |
|
Packing Weight Euro Pallet |
1500 – 2000 Kg |
|
Pallet Size ( W x L x H ) Euro Pallet |
80 x 120 x 150 cm |
Payment
| Payment Terms |
100% TT ( 30% deposit + 70% before loading ) LC and CAD not accepted |
| Price |
LME + premium
LME Price will be confirmed after the deposit payment has been confirmed. For LME official closing price quotation , customer must send information until 2 hours ago before LME closing After LME price fix, No Change |
| Price Terms |
|
Delivery
| Origin | Turkey ( Our production ) |
| Min Order | 2 tons |
| Our Factory Location | Kocaeli / Turkey |
| Delivery Time | Depends of quantity |
| Sea Freight Ports Near Our Factory | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |



