ZnAl11Cu1 / ZA-12 / Zamak 12
Zamak 12
Zamak 12 is the best gravity casting alloy for sand, permanent mold and the graphite mold casting process. It is also a good (cold chamber) die casting alloy.
Zamak 12 is the most versatile zinc alloy in terms of combining high performance properties and ease of fabrication using either gravity or pressure die casting
For these reasons, die cast Zamak 12 often competes with Zamak 27 for strength application. An excellent bearing alloy, Zamak 12 is also palatable, although plating adhesion is reduced compared to the zinc alloys
Zamak 12 Chemical Analysis
| Analysis ( %) | Zamak 12 / ZnAl11Cu1 |
|---|---|
| Al | 10.8 – 11.5 |
| Cu | 0.5 – 1.2 |
| Mg | 0.02 – 0.03 |
| Pb | ≤0.005 |
| Fe | ≤0.05 |
| Cd | ≤0.005 |
| Sn | ≤0.002 |
| Si | ≤0.05 |
| Ni | ≤0.001 |
Zamak 12 General Mechanical Properties
| Mechanical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Ultimate Tensile Strength | 400 MPa |
| Yield Strength (0.2% offset) | 317 MPa |
| Impact Strength | 29 J |
| Elongation % in 2 | 4 – 7 |
| Shear Strength | 296 MPa |
| Compressive Yield Strength | 269 MPa |
| Fatigue Strength (reverse bending 5×108cycles) | 117 MPa |
| Hardness | 95 – 115 Brinell |
Zamak 12 General Physical Properties
| Physical Properties | Metric Value |
|---|---|
| Solidification Range (melting range) | 377 – 432 C |
| Density | 6.0 kg/dm3 |
| Coefficient of Thermal Expansion | 24.2 μm/m-°C |
| Thermal Conductivity | 116.1 W/mK |
| Specific Heat Capacity | 448 J/kg-°C |
Package
| Ingot Weight | 7 – 9 kg |
| Ingot Size ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
|
Packing Weight Zinc Alloy Feet |
900 – 1200 Kg |
|
Bundle Size ( W x L x H ) Zinc Alloy Feet |
50 x 100 x 60 cm |
|
Packing Weight Euro Pallet |
1500 – 2000 Kg |
|
Pallet Size ( W x L x H ) Euro Pallet |
80 x 120 x 150 cm |
Payment
| Payment Terms |
100% TT ( 30% deposit + 70% before loading ) LC and CAD not accepted |
| Price |
LME + premium
LME Price will be confirmed after the deposit payment has been confirmed. For LME official closing price quotation , customer must send information until 2 hours ago before LME closing After LME price fix, No Change |
| Price Terms |
|
Delivery
| Origin | Turkey ( Our production ) |
| Min Order | 2 tons |
| Our Factory Location | Kocaeli / Turkey |
| Delivery Time | Depends of quantity |
| Sea Freight Ports Near Our Factory | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |



